Jak na morče
Jak na morče
Jestliže se rozhodnete chovat pouze jedno morče, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat více času. Kotec musí být umístěn tak, aby vás morče vidělo a slyšelo. Dvě a více morčat si už budou dělat společnost navzájem. Budou se zahřívat, povídat si spolu, takže už vás "nebudou tolik potřebovat". Jenom je důležité, když si budete kupovat dvě morčata, aby to byly dvě samičky. Protože dva dospělí samečci by se spolu prali. Tak to alespoň píšou v naučných knihách, ale jelikož výjimka potvrzuje pravidlo, tak my máme dva samečky a ti spolu vycházejí dobře. Taky můžete mít spolu samečka a samičku, ale to pak musíte počítat s tím, že se spolu budou pářit.
JAK JE BRÁT Z KOTCE
Vždy, když chcete morče vzít do ruky je dobré na ně mluvit, aby bylo klidnější. Potom je jednou rukou vezmete pod předními packami a druhou rukou pod zadečkem. V náruči si ho buď položte na předloktí tak, že vám v dlani bude spočívat jeho zadeček a nebo některá morčata mají raději, když se mohou posadit zpříma.
OCHOČOVÁNÍ
Ochočit si morče si prý můžete velmi brzy. Já si myslím, že úplně si ochočit morče snad ani nelze. Vždy bude mírně plaché a divoké. Je ale pravda, že pokud máte morče pouze jedno, snad se ochočí trochu rychleji, neboť se na vás víc upne. Jednak se stane krotké tím, že se s ním denně pomazlíte, ale také co je důležité, je na morče mluvit. Nejen když ho berete do ruky, ale také když ho krmíte a nebo i když třeba jen procházíte okolo. Morče si tak zvykne na váš hlas a je dokonce možné ho naučit přijít na zavolání. Ne, že by morče šlo na povel, ale jde za známým hlasem.
KOUPÁNÍ A KARTÁČOVÁNÍ
I přesto, že morčata jsou čistotná zvířátka, dovedou pod sebou udělat pěkný nepořádek. A i když jim pravidelně čistíte, neubráníte se tomu, aby sem tam neměla zalepené chlupy, zvláště morčata angorská. Proto je potřeba, je alespoň jednou týdně vykartáčovat (angorská častěji) a jednou za čas i vykoupat. Kartáčováním morče jednak zbavujete padajících chlupů a nečistot, ale také je tím masírujete. A pokud to provádíte s citem, morčeti se to zalíbí a bude si u toho i pobrukovat. Pokud narazíte na zplsnatělé chlupy je nejlepší je odstřihnout. K tomu použijte nůžky s kulatou špičkou, aby jste morče neporanili, pokud by najednou poskočilo.
Jak poznat samičku od samce?
Rozeznat pohlaví v dospělosti není složité, mnohem horší je to v raném věku. U samotných miminek dá práci rozlišit pohlaví i zkušenému chovateli. Jakmile ale morčata trošku odrostou, jejich pohlavní orgány jsou čím dál zřetelnější. Čím více morčat odchováte, tím snáze se v jejich pohlaví budete orientovat. Je to především o tréninku. Když si přinesete morčátka domů, doporučujeme vám proto si jejich pohlaví dobře prohlédnout.
Na internetu najdete mnoho fotografií, ze kterých spolehlivě poznáte, zda se jedná o samičku nebo samečka. Jestliže si vůbec nejste jisti a tápete, vezměte si k ruce pomocníka a pohlaví svého morčete vyfoťte. Fotku pak můžete dát na internet a nechat si poradit třeba v nějakém diskuzním fóru. Zde vám určitě poradí dobře a vy tak budete vědět, co nabízíte.
Není nic horšího, než když dáte někomu samičku s tím, že to je sameček a naopak. Pravděpodobně nehrozí, že by vám ji nový chovatel za pár týdnů vrátil zpět, šťastný ale určitě nebude. Obzvlášť pokud se jedná o čistokrevné nebo šlechtěné morče, za které si musel zaplatit.
Samička u morčat
Samička má pohlaví ve tvaru písmene Y. Spolehlivě ho poznáte prohmatem. Ideální je, když máte morčat více a pohlaví mezi sebou můžete porovnávat. Snadněji tak identifikujete drobné odlišnosti.
Sameček u morčat
I samečka můžete spolehlivě poznat. Jeho pohlaví připomíná spíše písmeno T. Má podobu jedné svislé čárky, která je v horní části zakončena kuličkou – bouličkou. Jestliže zatlačíte na bříško v oblasti nad pohlavními orgány, tato kulička by se měla vysunout. Varlata můžete u samců rozpoznat až ve starším věku.
Neměli by jste:
- morčata schválně strašit, lekat a už vůbec ne s nimi nějak třepat nebo je mačkat apod.
- při braní z kotce netahejte morče pouze za přední packy.
- při kartáčování nepoužívejte drsné kartáče a příliš netlačte, aby jste je nepodřely nebo neporanily.
- nikdy nestříhejte morče nůžkami s ostrou špičkou.
- dávat morče neusušené do klece